mmf

Економија

Кристалина Георгиева поддржува одвојување 650 милијарди долари за закрепнување од пандемијата

А1он
Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева изјави дека ги поддржува дискусиите за можна нова распределба на 650 милијарди долари за поддршка на
Регион

Ердоган не сака да слушне за нов аранжман со ММФ: Имаме резерви од 95 милијарди долари

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска категорично ја отфрли можноста земјата да склучи нов аранжман со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), посочувајќи дека девизните резерви на
Економија

Георгиева: Без поголема помош од развиените економии земјите во развој дополнително ќе заостанат

А1он
Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева, ги повика развиените економии да обезбедат поголема помош за земјите со ниски примања, предупредувајќи на „големите дивергенции“ во
Економија

ММФ најавува нов метод за проценка на одржливоста на државниот долг

А1он
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) развива нов метод за проценка на одржливоста на долгот на земјите со пристап до финансиските пазари за попрецизно предвидување на ризиците
Економија

ММФ му исплатиле на Мјанмар 350 милиони долари неколку денови пред државниот удар

А1он
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) минатата недела исплатил 350 милиони долари на Мјанмар како итен случај во услови на корона-криза. Неколку дена подоцна, војската ја презеде
Економија

Шефицата на ММФ ги повика владите во светот да трошат што е можно повеќе

А1он
Креаторите на политики ширум светот треба да прифаќаат зголемување на владиното трошење за да помогнат во заживување на нивните погодени економии, изјави денеска шефицата на
Економија

Хилберс: Професионализмот и високите стандарди во работењето на централната банка се клучни за ММФ

А1он
Претставувајќи ја Конституенцата на којашто припаѓа Северна Македонија ќе се залагам Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и натаму да дава силна поддршка за вашата земја, во
Економија

МФ: Ефектите од ковид-кризата врз македонската еконоија ублажени преку добро управување, потврди ММФ

А1он
Доброто управување и преземените активности од страна на Владата и Нардоната банка ја задржаа макроекономската и финансиска стабилност и го ублажија ефектот на ковид-кризата врз
Економија

Мисијата на ММФ: Од суштинска важност е да се зачува независноста на Народната банка

А1он
Со оглед на клучното значење на капацитетот на НБРСМ да презема навремени супервизорски активности за да ја обезбеди стабилноста на финансискиот систем, од суштинска важност