Во Ирак скокна бројот на заразени по посетата на папата Франциск

Од:

Во Ирак денеска, две недели по посетата на папата Франциск, која помина со собирање голем број луѓе без носење маска, се регистрирани 5.663 нови случаи на Ковид-19.

Според Министерството за здравство, вкупниот број заразени Ирачани достигна 768.352 лица и 13.827 смртни случаи.

Покрај лошиот здравствен систем, Ирак доби само 50.000 дози кинеска вакцина од компанијата „Синофарм“, непосредно пред посетата на Папата.

Багдад има план да купи 16 милиони дози вакцини против коронавирус, но Парламентот сè уште не го усвои буџетот за 2021 година.

По повод првата посета на Папата на Ирак, од 5. до 8 март, беа организирани миси во присуство на стотици луѓе кои не носеа маски, како што тоа го прават во секојдневниот живот, иако беа воведени казни.

Би можело да ве интересира

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Ана Ололовска

Ал-Кадими: Во Ирак веќе не се потребни американски војници за борбата против ИД

Ана Ололовска

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам

Ана Ололовска

Со дрон нападната американска воена база во ирачки Курдистан, нема повредени

Ана Ололовска

Крвав напад на пазар во Багдад, дваесетина загинати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ново страдање во Багдад – бомба разнесе десетици луѓе кои пазаруваа за Курбан Бајрам

Жарко Настоски