avtomobil

Економија

ЕП забрани продажба на нови бензински и дизел-автомобили што испуштаат јаглерод

А1он
Европскиот парламент денеска одобри забрана за продажба на нови бензински и дизел-автомобили што испуштаат јаглерод до 2035 година, со цел тие да се тргнат од
Македонија

Повреден возач откако излетал со автомобилот од пат

А1он
На 31.8.2022 во 8.10 часот во Полициската станица Берово било пријавено дека на регионалниот пат Берово-Струмица, на „Владимирска крстосница“, патничко моторно возило „фиат пунто“ со
Свет

Кинеска провинција забранува продажба на автомобили со фосилни горива, ќе промовира електрични возила

А1он
Островот Хаинан во Јужното Кинеско Море ќе стане првиот кинески регион што ќе ја забрани продажбата на автомобили на бензин и дизел за да се
Свет

Најстари патнички возила во ЕУ возат Литванци и Романци, најнови во Луксембург

А1он
Најголем дел од најновите патнички автомобили (стари две години и помалку) меѓу земјите членки на Европската унија на крајот на 2020 година е регистриран во
Економија

Две третини од домаќинствата имаат автомобил, велосипед секое трето

А1он
Околу две третини од домаќинствата поседуваат патнички автомобил, додека велосипед околу една третина и мотор само 6,6 отсто. Телевизор во домот имаат 95 проценти од
Магазин

„Киа“ повлекува 380.000 возила во САД поради опасност од пожар

А1он
Јужнокорејскиот производител на возила, „Киа моторс корпорејшн“ им препорача на сопствениците на околу 380.000 нејзини спортски „Спортејџ“ теренци и модели на „Каденза“ во САД да
Економија

Корона-кризата ќе ја преживеат само 10 производители на автомобили

А1он
Кризата со коронавирусот ќе придонесе за забрзување на „природната селекција“ и на светскиот пазар ќе преживеат само 10 производители на автомобили, смета консултантската компанија „Аликс