Zapaden Balkan

Регион

Јункер: Мораме да нудиме перспективи за проширување на ЕУ кон Западен Балкан

А1он
Европската унија мора да продолжи да нуди веродостојни перспективи за проширување на ЕУ кон Западен Балкан, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер во
Македонија

Средба на Вицепремиерот Османи со амбасадорите од земјите на Западен Балкан

А1он
Денес, во просториите на Секретаријатот за европски прашања, Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, одржа работен појадок со амбасадорите и нивните
Економија

ЕИБ планира 3,5 милијарди евра за Западен Балкан

А1он
Европската инвестициска банка планира во следните три години на Западен Балкан да му обезбеди дополнителни 3,5 милијарди евра за инфраструктурни проекти, од кои поголемиот дел
Регион

Могерини: Земјите од Западен Балкан ќе бидат дел од дебатата за безбедносните планови на ЕУ

А1он
Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европска унија, Федерика Могерини денеска во Дубровник изјави дека не се поставува прашањето дали ќе има проширување
Регион

Могерини: ЕУ и НАТО соработуваат и за пораките за Западен Балкан

А1он
Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија Федерика Могерини изјави дека ЕУ и НАТО соработуваат при пораките кои ги испраќаат, меѓу другите,
Регион

Могерини: Мој приоритет е приближување на западниот Балкан кон ЕУ

А1он
Приближувањето на земјите од западен Балкан кон Европската Унија ќе биде еден од моите два приоритети за работа во наредниот период, заедно со зацврстување на
Регион

Меркел: Треба да се имаат во предвид перспективите на Западен Балкан за членство во ЕУ

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европската унија гледа интереси на други „геополитички актери“ кон државите од Западен Балкан и смета дека треба да