kosovo srbija

Регион

(ВИДЕО) Вучиќ: Ситуацијата на северот на Косово зоврива, на Србите им е доста

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е во посета на Норвешка, каде што денеска и утре ќе разговара со државниот врв. Вучиќ во своето обраќање до
Регион

Косово и Србија постигнаа договор за регистарските таблички

А1он
Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, соопшти дека Косово и Србија постигнале договор за регистарските таблички. Борел на Твитер
Регион

Османи: Борел застана на страната на агресорот Србија

А1он
Претседателката на Косово, Вјоса Османи, го обвини високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Јосеп Борел за пристрасност. -Ако Борел ги почитувал
Регион

(ВИДЕО) Вучиќ со Србите од Косово: Ние само сакаме да го чуваме нашето

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ доцна синоќа се сретна со претставниците на косовските Срби. Средбата се случи откако српскиот претседател по пропаднатие преговори во Брисел
Регион

Курти го прифати американското барање, казните за српски таблички одложени за два дена

А1он
Косово ги одложи плановите за казнување на возачите кои одбиваат да ги предадат старите регистарски таблички издадени од Србија за 48 часа по барањето на
Регион

Столтенберг: Разочарани сме што не е решен спорот, КФОР и НАТО остануваат внимателни

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска разговараше со високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел. -Разочарани сме што не беше можно да се реши спорот
Регион

Косовските власти од утре ќе казнуваат за српски регистарски таблички

А1он
Од косовската полиција за Радио Слободна Европа Србија потврдија дека од утре (22 ноември) ќе почнат да изрекуваат казни за возачите кои управуваат возила со
Регион

(ВИДЕО) Вучиќ: Ситуацијата е на работ на конфликт, ги молам Србите на Косово да го сочуваме мирот

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ по враќањето од Брисел и неуспехот од разговорите, во обраќање до нацијата вечерва изјави дека врз основа на разузнавачките податоци
Регион

ЕУ демантира дека се откажала од предлогот за Белград и Приштина

А1он
Портпаролот за надворешни работи, Петер Стано, ги демантираше наводите дека Жозеп Борел се откажал од предлогот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. Оваа
Регион

Курти: Договор меѓу Косово и Србија не е постигнат затоа што Борел се откажа од предлогот на ЕУ

А1он
Косовскиот премиер, Албин Курти, по денешната средба во Брисел со српскиот претседател Александар Вучиќ, изјави дека договор меѓу Приштина и Белград не е постигнат затоа