Zapaden Balkan

Македонија

Димитриев: Потребна е соработка, а не мешање во внатрешните работи на земјите од Западен Балкан

А1он
Неопходна е соработка, а не мешање во внатрешните работи и силно почитување на сувереноста и интегритетот на секоја држава. Само така регионот ќе оди напред
Македонија

ЕУ проект за градење нова генерација млади професионалци од Западен Балкан

А1он
Промовирање регионална соработка во процесот на ЕУ интеграција преку градење прекугранични врски меѓу млади професионалци од Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Албанија, Црна Гора и
Регион

Премиерската средба во Сараево ќе биде обезбедувана од снајперисти

А1он
Босанскиот министер за безбедност Драган Мектиќ изјави дека безбедносните служби ги договориле сите мерки за безбедност за утрешната средба на премиерите од Западен Балкан во
Регион

Столтенберг: НАТО е гарант на мирот и безбедноста на Западен Балкан

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска на прес-конференција во Брисел го претстави годишниот извештај на Северноатлантската алијанса за 2016 година, при што се освна
Регион

Пленковиќ: Битно е ЕУ да испрати порака дека се грижи за регионот

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека е неопходнa потврда за присуството на ЕУ во регионот на југоисточна Европа, бидејќи на тој начин, тврди, ЕУ го