Премиерската средба во Сараево ќе биде обезбедувана од снајперисти

Од:

Босанскиот министер за безбедност Драган Мектиќ изјави дека безбедносните служби ги договориле сите мерки за безбедност за утрешната средба на премиерите од Западен Балкан во Сараево.

Мектиќ истакна дека самото место на средбата ќе биде обезбедувано од снајперисти, а посебно внимание ќе биде посветено на безбедноста на српскиот премиер Александар Вучиќ, кој беше нападнат за време на посетата на меморијалниот центар Поточари кај Сребреница во 2015 година.

Босанскиот премиер Денис Звездиќ, кој е домаќин на западнобалканската шесторка, вчера категорично ги отфрли шпекулациите во медиумите дека постои закана за безбедноста на учесниците на средбата, посебно на премиерот Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Познатиот босански актер Зијах Соколовиќ примен во болница

Жарко Настоски

КОВАКС: БиХ нема каде да ги чува вакцините, затоа нема да ги добие ни во март

Жарко Настоски

Советот на министри на БиХ ја усвои реформската програма за НАТО

Жарко Настоски

„Има да се усвои“: жителите на Тузла самите именуваа мост по Ѓорѓе Балашевиќ

Жарко Настоски

Го сакаме Западен Балкан во ЕУ, вели шефот на европската дипломатија

Жарко Настоски

Босанците ќе добијат вакцини од Ковакс најрано во април

Жарко Настоски