Јункер: Распаѓањето на ЕУ може да предизвика војна на Западен Балкан

Од:

Распаѓањето на Европската унија може да предизвика војна на Западен Балкан, изјави претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер во интервју за весникот „Фајненшл тајмс“.

Јункер истакна дека за време на посетата на заменик-претседателот на САД, Мајкл Пенс на Брисел му го кажал следното прдупредување: „Му посочив на вицепремиерот – Не го зборувајте тоа, не ги повикувајте другите да ја напуштат ЕУ, затоа што ако ЕУ се распадне ќе имаме нова војна на Западен Балкан, рече тој, коментирајќи го претстојното излегување на Велика Британија од Унијата.

– Ако ги оставите сами, Босна и Херцеговцина, Република Српска, Македонија, Албанија, сите тие земји, ќе имаме нова војна, додаде Јункер.

– Луѓето ммислам дека со излегувањето на Велика Британија од ЕУ се завршува. Не тоа е само почетокот. нагласи Јункер.

Би можело да ве интересира

Директорот на АстраЗенека: Се надевам дека ќе ги исполниме очекувањата на ЕУ

Жарко Настоски

Германскиот претседател: Да не ги прекинуваме сите врски со Русија

Жарко Настоски

На ЕУ ќе ѝ фалат 11 милиони здравствени работници поради стареењето на населението

Жарко Настоски

Посредници им нуделе вакцини на земји од ЕУ

Жарко Настоски

Брисел бара и во следните десет години операторите да не смеат да наплаќаат за роаминг

Жарко Настоски

АстраЗенека нема да ги испорача сите договорени вакцини во ЕУ во вториот квартал

Жарко Настоски