Пленковиќ: Битно е ЕУ да испрати порака дека се грижи за регионот

Од:

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека е неопходнa потврда за присуството на ЕУ во регионот на југоисточна Европа, бидејќи на тој начин, тврди, ЕУ го маркира просторот и го насочува натамошниот развој на регионот.

Хрватскиот премиер при пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ најави дека по подолго време во заклучоците на Европскиот совет повторно ќе се најдат и зборови на охрабрување и поддршка за земјите од југоисточна Европа, кои се наоѓаат на патот кон ЕУ.

– За мене е битно да испратиме порака дека ЕУ е присутна, дека се грижи за овие земји и дека на тој начин го маркира просторот и насоките за нивниот натамошен развој, порача хрватскиот премиер пред денешната расправа за Западен Балкан во Брисел.

Пленковиќ нагласува дека за Хрватска е посебно битно да се разговара за ситуацијата во државите од регионот каде има напнатост, при што како примери ги наведе Македонија и БиХ.

– За Хрватска е важно да продолжи овој процес на проширување. Ние последни влеговме, имаме најсвежи искуства и им помагаме на сите наши соседи во исполнување на критериумите, изјави премиерот на Хрватска.

Би можело да ве интересира

Директорот на АстраЗенека: Се надевам дека ќе ги исполниме очекувањата на ЕУ

Жарко Настоски

Германскиот претседател: Да не ги прекинуваме сите врски со Русија

Жарко Настоски

На ЕУ ќе ѝ фалат 11 милиони здравствени работници поради стареењето на населението

Жарко Настоски

Посредници им нуделе вакцини на земји од ЕУ

Жарко Настоски

Пленковиќ најави можност за олеснување на мерките од 1 март

Ана Ололовска

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Ана Ололовска