mandat

Македонија

Пендаровски: Ако Заев не успее да обезбеди мнозинство, ќе го врати мандатот

А1он
Претседателот на државата Стево Пендаровски по денешната средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека мандатот му го доверил на Зоран Заев, бидејќи роковите
Македонија

Заев и Ахмети на тричасовна средба: Постојат добри основи за напредок

А1он
Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата „Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети и генералните секретари Љупчо Николовски
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите и комуникацијата со Пендаровски

А1он
ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита политиките во однос на неговиот
Македонија

ВИДЕО: Мицкоски ќе оди кај Пендаровски да побара доказ дали Заев има собраниско мнозинство

Искра Манојлоска
Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и дел од пратеничката група попладнево ќе се упатат кон канцеларијата на претседателот Стево Пендаровски за да проверат дали
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Спремен сум да бидам четири години премиер, очекувам флексибилност од ДУИ

Кристијан Ландов
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев е уверен дека ќе успее да состави Влада во следните 20 дена, а веќе денеска продолжуваат преговорите и со лидерот
Македонија

ВИДЕО: Заев го доби мандатот, најави Влада најдоцна за 20 дена

Искра Манојлоска
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го доби мандатот за формирање влада од претседателот Стево Пендаровски. „Очекувам дека за најмногу 20 дена од денеска, а може
Uncategorized

Андов и Вељаноски го сметале Собранието за конституирано и без спикер, Пендаровски ќе го даде мандатот за Влада

Искра Манојлоска
Претседателот Стево Пендаровски ќе го додели мандатот за Влада, бидејќи мандатите на пратениците веќе се верифицирани и Собранието се смета за конституирано. Реакцијата од Пендаровски
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Со ДУИ и Алијансата сме блиску до договор, со БЕСА немаме разговарано за имиња

А1он
Мандаторот и лидер на СДСМ, Зоран Заев во изјава за Ал Џезеира Балканс рече дека се блиску до договор со ДУИ и Алијансата за Албанците,
Видео Македонија

(ВИДЕО) Заев: На почетокот на наредната недела Македонија ќе има нова Влада

А1он
Мандаторот и лидер на СДСМ, Зоран Заев од Брисел најави дека идната недела Македонија ќе има нова влада. – Можам да кажам дека со сите