Заев и Ахмети на тричасовна средба: Постојат добри основи за напредок

Од:

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата „Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети и генералните секретари Љупчо Николовски и Артан Груби.

Средбата доаѓа по доделувањето на мандатот на Зоран Заев од страна на претседателот Стево Пендаровски за составување предлог за Влада со четиригодишен мандат.

Во заедничкото соопштение на двете партии се вели дека се постигнати добри основи за напредок.

„На тричасовната конструктивна и продуктивна средба постигнати се основи за напредок кој води до коалиционен договор за нова, европска Влада посветена на европските интеграции, на економијата, еднаквоста и на владеењето на правото. Разговорите меѓу двете партии ќе продолжат во текот на викендот на ниво на генерални секретари“, стои во заедничкото соопштение.

Би можело да ве интересира

Владата ги објави имињата на предложените заменици-министри: Назим Буши во МВР, Агим Нухиу во Правда

А1он

Заев-Чакај: Новата Влада е потврда за евроатлантските определби и охрабрување за напредокот на регионот

Ана Ололовска

Предлозите за заменици министри денеска предадени во собраниската архива

Ана Ололовска

Груби: Вработувањата на припадници од другите етнички заедници е од полза за приватните компании

Ана Ололовска

Заев-Ципрас: Договорот од Преспа решава многу повеќе од само спорот со името

А1он

(ВИДЕО) Заев се сретна со Мицотакис: Грција останува наш силен лобист на патот кон ЕУ

А1он