ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите и комуникацијата со Пендаровски

Од:

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита политиките во однос на неговиот кабинет. Ова го изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата со претседателот Пендаровски.

Мицкоски го повтори партискиот став дека мандатот на Заев бил доделен неуставно, бидејќи тој нема докажано мнозинство.

„После час и половина дискусија со Пендаровски, заклучивме заеднички дека Заев изразил уверување дека ќе работи на создавање на парламентарно мнозинство. Пендаровски претходно рече дека ќе додели мандат кога ќе добие уверување за парламентарно мнозиснтво, а не да добие уверување дека ќе работат на обезбедување на мнозиснтво“, вели Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во изјавата посочи и дека Пендаровски претходно ветил оти ќе ги свика на средба политичките лиери, но тоа не се случило. Истотака, како што посочи Мицкоски, Пендаровски рекол и дека нема да даде мандат на лица што имаат афери, но денеска сето тоа го побил.

Мицкоски го обвини Пендаровски дека ја злоупотребил функцијата претседател на државата. Рече дека институциите се заробени за личен партиски интерес, на сметка на граѓаните.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Срамно и без преседан е политички да се полемизира од позиција на висок воен чин

Ана Ололовска

Пахор: Скопје и Софија да најдат компромисно решение без да се доведе во прашање меѓувладината конференција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пендаровски и Пахор положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас

Ана Ололовска

Пахор: Меѓувладината конференција да почне без одложување, ова е прилика што ЕУ не смее да ја пропушти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пахор пречекан во вила „Водно“ со највисоки државни и воени почести

Ана Ололовска

Словенечкиот претседател Пахор во официјална посета на С.Македонија

Ана Ололовска