ВИДЕО: Заев го доби мандатот, најави Влада најдоцна за 20 дена

Од:

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го доби мандатот за формирање влада од претседателот Стево Пендаровски.

„Очекувам дека за најмногу 20 дена од денеска, а може и порано, да добиеме ефикасна влада која ќе се носи со предизвиците од Ковид-19“, рече Заев.

Тој најави дека пред македонското Собрание ќе испорача предлог за влада која ќе биде составена од одговорни и чесни луѓе кои ќе се борат со корупцијата на сите нивоа.

Заев истакна дека програмата на новата влада во најголема мера ќе биде посветена на македонската економија, со акцент на подобрување на животот на најсиромашните граѓани.

„Ќе водам влада која во целост го почитува Договорот од Преспа, Договорот за добрососедство со Бугарија и Охридскиот рамковен договор“, рече Заев.

Би можело да ве интересира

Зголемен интерес на грчките медиуми за македонската владина делегација во Атина

Ана Ололовска

Груби: Субвенциите за малцинските заедници во моментов е само дебата

Ана Ололовска

Груби вети дека ќе се заложи и за родова рамноправност во политиката

Ана Ололовска

Владата ги објави имињата на предложените заменици-министри: Назим Буши во МВР, Агим Нухиу во Правда

А1он

Заев-Чакај: Новата Влада е потврда за евроатлантските определби и охрабрување за напредокот на регионот

Ана Ололовска

Предлозите за заменици министри денеска предадени во собраниската архива

Ана Ололовска