krivicen zakonik

Македонија

Тупанчески: По 26 години добиваме нов и модерен Кривичен законик со кој ќе се подигне правната сигурност на граѓаните

А1он
Министерството за правда во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје организираше стручна расправа за предлогот на новиот Кривичен законик.,, Процесот на изработка на нацртот
Македонија

Утврдени измените на Кривичниот законик, се воведува кривично дело „демнење“

А1он
Владата на денешната редовна 92. седница го утврди текстот на Предлог-законот за исплата на паричен надоместок на жртви од кривични дела, како и измените и
Македонија

Маричиќ: Ќе се подигне нивото на заштита на новинарите и медиумските работници

А1он
Министерството за правда веќе почна постапка за изготвување на нов Кривичен законик, во кој ќе бидат вметнати кривичните дела со кои ќе се подигне нивото
Македонија

Измени на Кривичниот законик – ќе се реши ли проблемот со застарување кривични дела на функционери

А1он
СДСМ достави до Собранието предлог со измени и дополнувања на Кривичниот законик, со кои се иницира промена на одредбите за застарување на кривичните дела сторени
Македонија

Изгласани измените на Кривичниот законик – се наѕира слободата на дел од обвинетите

А1он
Со 63 гласа „за“, 1 „воздржан“ и без дискусија, пратениците во Собранието ги изгласаа измените на Кривичниот законик. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и претходно најавија дека
Видео Македонија

(ВИДЕО) 16 невладини организации: Итно повлекување на измените во Кривичен законик или ќе има протести

А1он
Шеснаесет граѓански организации споени во иницијативата „Не во мое име” до претседателот на Собранието, Талат Џафери, и до пратениците кои се предлагачи на измената на
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во дебатата за Кривичниот законик

А1он
ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на собраниската дебата за Кривичниот законик, бидејќи тоа за партијата ќе значи уривање на правната држава и тргување со правото. Никола