Uncategorized Свет

Фрлен молотов коктел на гласачко место во Украина

А1он
Непознато лице фрлило молотов коктел на едно избирачко место во покраината Чернигов, во Украина, каде што се одвиваат претседателски избори. Во инцидентот немало повредени. „Во
Свет

Северна Кореја бара истрага за нападот врз амбасадата во Мадрид

А1он
Северна Кореја денеска ја осуди инвазијата во нејзината амбасада во Мадрид и побара истрага за да се откријат сторителите. Ова е нејзиниот прв официјален коментар
Регион

Локални избори во Турција: Ердоган се бори за довербата на народот

А1он
Милиони луѓе во Турција почнаа да гласаат на локалните избори, кои се сметаат за референдум за претседателот Реџеп Тајип Ердоган. Анкетата се случува во услови
Регион

На опозицискиот протест во Подгорица потпишана Спогодба за иднината

А1он
Пред неколку илјади граѓани собрани на протест на плоштадот на независноста во Подгорица, опозициските пратеници од црногорскиот парламент потпишаа Спогодба за иднината, со која побараа
Свет

Германската полиција уапси 11 осомничени за планирање терористички напад

А1он
Германската полиција соопшти дека уапсила 11 лица на воздраст од 22 до 35 години во западниот дел на земјата, под сомнение дека планирале терористички напад.