Локални избори во Турција: Ердоган се бори за довербата на народот

Од:

Милиони луѓе во Турција почнаа да гласаат на локалните избори, кои се сметаат за референдум за претседателот Реџеп Тајип Ердоган.

Анкетата се случува во услови на економска криза, која се очекува да влијае врз изборот на неговите конзервативни поддржувачи.
Владејачката партија стравува дека би можела да ја изгуби контролата врз најголемите градови во земјата, Анкара и Истанбул.

Турција е во рецесија, инфлацијата е 20 отсто, а лирата падна за една третина, што доведе до банкрот.

Градоначалници и советници ќе бидат избрани во цела Турција, со најтесни битки во неколку градови каде што опозициските партии се здружија во еден редок чин на единство во поларизирана земја со повеќе од 57 милиони гласачи

Владата вели дека секој кандидат кој е за поддршка на терористичките групи ќе биде отстранет – јасно предупредување до прокурдската партија ХДП, за која претседателот тврди дека ги поддржува курдските милитанти на ПКК, иако партијата го негира тоа.

Ердоган се соочува со најтешката борба на неговата кариера – тој вели дека гласањето е за “опстанокот” на неговата партија и земјата во која доминира веќе 16 години.

Би можело да ве интересира

Ердоган ја прими кинеската вакцина против коронавирусот

Жарко Настоски

Турција одобри употреба на кинеската вакцина, министерот за здравство веќе ја прими

Жарко Настоски

Ердоган се приклучи на турската платформа на Телеграм

Ана Ололовска

Ердоган: Уверен сум дека разговорите со Грција ќе најават нова ера

Жарко Настоски

По пауза од пет години, прелиминарни контакти меѓу Грција и Турција на крајот на месецов

Жарко Настоски

Атина: Немаме добиено покана за средба со Турција

Жарко Настоски