Германската полиција уапси 11 осомничени за планирање терористички напад

Од:

Германската полиција соопшти дека уапсила 11 лица на воздраст од 22 до 35 години во западниот дел на земјата, под сомнение дека планирале терористички напад.

Најмалку шестмина од нив се осомничени за планирање на “заканувачки чин на насилство врз државата” и за поврзување со групата ИС, се вели во извештајот.

Новинската агенција ДПА објави дека осомничените биле приведени во петокот и саботата во градовите Есен, Диселдорф, Вупертал, Моенхенгладбах, Дуизбург и Улм цитирајќи го портпаролот на обвинителството.

Обвинителите сè уште не се сигурни дали ќе бидат изведени кривични предмети против сите притворени.

Официјални лица изјавија дека еден од осомничените бил од Таџикистан, но не обезбедилe информации за националноста на другите.

Нема конкретни цели или акти на терор, објави ДПА, цитирајќи ги локалните обвинители.

Би можело да ве интересира

Завршува ерата на Ангела Меркел, Армин Лашет нов претседател на ЦДУ

Катерина Павлова-Николовска

ЦДУ утре го бира наследникот на Меркел

Ана Ололовска

Меркел притиска за тотално затворање на Германија, по рекордниот број починати во еден ден

Жарко Настоски

Вирусот не се шири на концерти ако сите носат маски, а салата е проветрена, покажа германска студија

Жарко Настоски

Шефот на „Роберт Кох“ предупредува: Варијантите на коронавирус можат да уништат сè, затоа – не патувајте

Ана Ололовска

Шпан: Германија нема да ги укинува мерките против Ковид-19 на почетокот на февруари

Ана Ололовска