Меѓународниот суд на правдата нема да и наложи на Германија да го запре извозот на оружје за Израел

Од:

Судиите на Меѓународниот суд на правдата (МСП) денеска одлучија да не издаваат итна наредба за Германија да го запре извозот на оружје за Израел и повторија дека се длабоко загрижени за ситуацијата во Појасот Газа.

МСП објави дека сегашните околности, претставени од Никарагва во тужбата против Германија, не бараат изрекување итна мерка, пренесува Ал Џезира.

Никарагва побара од МСП веднаш да и забрани на Германија да извезува оружје во Израел, обвинувајќи ја за соучесништво во геноцид.

Би можело да ве интересира

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Мртво девојче е пронајдено покрај брегот на Рајна, уапсени се нејзините родители

Германија протера авганистанско семејство, Варшава го осуди овој потег како кршење на законот

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Германската полиција спречи можен масакр во Хамбург

(ВИДЕО) Германија: Полиција застрела маж кој се обидел да нападне минувачи со секира близу фан зоната со холандски навивачи

Горан Наумовски

Неколкумина навивачи се ранети во инцидент во Германија, полицијата го застрела напаѓачот

Горан Наумовски