Претседателски избори во Украина

Од:

Украинците излегоа на гласање, во кое комичар без политичко искуство може да победи уште во првиот круг.

Володимир Зеленскиј (41) води во анкетите пред сегашниот претседател Петро Порошенко и поранешната премиерка Јулија Тимошенко. Тој е атрактивен за гласачите кои се заситени од вкоренетата корупција во земјата, која е во центарот на спорот меѓу Русија и Запад по улични протести во 2014 година во која тој беше фрлен про-рускиот претседател , по што Русија го зазеде Крим.

Украина во последните две децении доживеа две прозападни револуции кои ги донесе на власт Тимошенко во 2005 и Порошенко во 2014 година.

Во серијата пресврти на украинската политичка сцена, Зеленскиј , комичар кој треба да се сфати сериозно, може да ги победи и Тимошенко и Порошенко.

“Го поддржуваат гласачите кои се незадоволни од Порошенко, оние кои ја изгубиле довербата во традиционалните политички лидери и сакаат суштински промени во украинскиот систем на управување”, рече аналитичарот Володимир Фесенко.

Според најновите анкети , Зеленскиј има поддршка од 27 отсто од гласачите, а Порошенко и Тимошенко по 16 проценти.

Вториот круг од изборите треба да се одржат на 21 април.

Зеленски во серијата “Слуга на народите” глуми наставник по историја кој станува познат кога видеото во кое го навредува државно раководство се шири на Интернет. Тој потоа одлучи да се кандидира за претседател и изненадувачки победи.

Реалноста изгледа речиси како копија од серијата. Зеленски ја објавил својата кандидатура на украинската телевизија “1 + 1”, непосредно пред полноќ, кога гледачите очекуваа традиционална порака од претседателот Порошенко.

Би можело да ве интересира

Следува уште една изборна година

Ана Ололовска

Зеленски го смени претседателот на Уставниот суд на Украина

Жарко Настоски

Зеленски: Ако нè нападне Русија, подготвен сум за војна

Жарко Настоски

Украина купува турски дронови и бродови за да ја засили одбраната

Жарко Настоски

СЗО со критики за Украина поради целосниот карантин

Ана Ололовска

40 полицајци повредени на денешниот протест во Киев

Жарко Настоски