Венецуела повторно во мрак

Од:

Венецуела доживеа нов недостиг на електрична енергија во саботата, што ја претвори поголемиот дел од земјата во темнина.

Опозициониот весник на Ел Насилл објави дека во повеќето федерални држави нема електрична енергија.

Луѓето се собраа во Каракас за да изразат незадоволство.

Тоа е четвртиот голем прекин на електричната енергија во Венецуела за еден месец, а најдолгиот прекин на електрична енергија изнесуваше 100 часа.

Владата во Каракас ги обвини Соединетите Американски Држави за саботирање на електроенергетскиот систем.

Опозицијата, како главни причини за недостатокот на струја ги наведува недоволни инвестиции во електроенергетскиот систем, лошо одржување и неможност за брзи поправки.

Би можело да ве интересира

Венецуела бара шпанскиот крал да се извини за геноцидот врз домородните народи во Америка

Ана Ололовска

Без струја утре делови од Кисела Вода, Чаир, Карпош и Сопиште

Венецуела: Покрената кривична постапка против Хуан Гуаидо

Ана Ололовска

Во понеделник и во вторник без струја делови од Волково, Лисиче, Карпош и од Сарај

Поради реконструкција на дистрибутивната мрежа, Ресен и Преспа денеска 10 часа без струја

Поради реконструкција на дистрибутивната мрежа, Ресен и Преспа утре 10 часа без струја