Венецуелската опозиција го разреши привремениот претседател

Од:

Опозицијата на Венецуела во националното собрание гласаше за разрешување на Владата и привремениот претседател Хуан Гуаидо и формирање комисија која ќе управува со државните средства во странство.

Гуаидо е јавно лице на венецуелската опозиција поделена од фракции од 2019 година, кога се повика на Уставот за да ја преземе позицијата привремен претседател, добивајќи поддршка од САД и други земји кои одбија да ги признаат резултатите од претседателските избори во 2018 година кога поранешниот претседател Николас Мадуро доби нов мандат.

Но, иако тој не ја задржа претседателската функција, Мадуро продолжи да ги контролира повеќето институции во Венецуела, вклучително и безбедносните сили, а привремената влада на Гуаидо почна да ја губи поддршката.

Три од четирите главни опозициски партии – Демократска акција, Правда прва и Нова ера – го поддржаа смената на Гуаидо и формираа петчлена комисија за управување со имотот на Венецуела во странство, особено со рафинеријата Цитго, која се наоѓа на американско тло и е подружница на националната нафтена компанија ПДВСА.

Предлогот за смена на привремената Влада и предлогот за формирање комисија за контрола на странски средства поминаа со 72 гласа за, 29 против и осум воздржани. Гуаидо, чија партија Народна волја не ги поддржа предлозите, се обиде да ги убеди пратениците да најдат замена, но не и да ја распуштат привремената влада.

„Вие уништувате нешто што може да се одржи“, рече Гуаидо по гласањето во собранието.

Опозициските партии се надеваат дека Вашингтон ќе ја продолжи лиценцата на Citgo и на тој начин ќе спречи евентуално преземање на рафинеријата од доверителите, по истекот на актуелната лиценца за работа во јануари.

Венецуела има долг кон доверителите кој е повеќе од 60 милијарди американски долари.

„САД ќе продолжат да ги поддржуваат опозицијата, собранието и привремената влада без разлика во каков состав“, изјави портпаролот на Комитетот за национална безбедност на САД.

Би можело да ве интересира

Во Венецуела се уапсени 32 лица осомничени дека планирале атентат врз претседателот

Избегната војна во Јужна Америка

Бразил испраќа војска на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

Катерина Ѓуровски

Судството на Венецуела нареди апсење на новото раководство на паралелниот парламент

Ана Ололовска

Најмалку 43 загинати во свлечиштето во Венецуела, повеќе од 50 исчезнати

Горан Наумовски

Најмалку 22 лица загинаа, а 52 се исчезнати во свлечиште во Венецуела

Ана Ололовска