Најмалку 43 загинати во свлечиштето во Венецуела, повеќе од 50 исчезнати

Од:

Најмалку 43 лица загинаа во големо лизгање на земјиштето во северна Венецуела, а повеќе од 50 се сметаат за исчезнати, соопшти потпретседателката на земјата Делси Родригез.

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро рече дека потрагата по преживеани од лизгањето на земјиштето во саботата во Лас Техеријас, на околу 50 километри југозападно од Каракас, ќе продолжи, и вети дека неговата влада „ќе го обнови овој прекрасен регион“.

Уништени се повеќе од 300 домови, а стотици други беа оштетени.

Обилните дождови кои ги донесе бурата Јулија, која минатиот викенд ја погоди Никарагва како ураган, предизвикаа излевање на неколку реки, изјави Родригез.

Лас Техеријас, со околу 50.000 жители, се наоѓа на важна индустриска оска во Венецуела.

Тропската бура Јулија предизвика лизгање на земјиштето и поплави во Централна Америка, при што загинаа најмалку 25 луѓе.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Венецуела се уапсени 32 лица осомничени дека планирале атентат врз претседателот

Избегната војна во Јужна Америка

Бразил испраќа војска на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

Катерина Ѓуровски

Судството на Венецуела нареди апсење на новото раководство на паралелниот парламент

Ана Ололовска

Венецуелската опозиција го разреши привремениот претседател

Најмалку 22 лица загинаа, а 52 се исчезнати во свлечиште во Венецуела

Ана Ололовска