Свет

Германија и продава Саудиска Арабија оружје за 254 милиони евра

Германската Влада одобри извоз на оружјето за Саудиска Арабија во вредност од 254 милиони евра за кралството, и покрај критиките поради учество на Ријад во конфликтот
Македонија

Вучиќ за референдумот во Македонија: Светот ги потценува балканските народи

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Москва, во врска со референдумот во Македонија, изјави  дека не сака да се меша во внатрешните работи на некоја
Видео Македонија

(ВИДЕО) Иванов: Не ја извртувајте вистината, референдумот не успеа, Собранието да го послуша народот

Кристијан Ландов
Претеседателот Ѓорге Иванов од претседателската вила испрати порака до власта дека референдумот не е успешен и да не ги манипулира граѓаните. Според Иванов, не смее
Македонија

ВИДЕО: Обраќање на претседателот Ѓорге Иванов

Кристијан Ландов
Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, се обрати јавноста.   ВО ЖИВО: Обраќање на претседателот Ѓорге Иванов ВО ЖИВО: Обраќање на претседателот Ѓорге Иванов
Македонија

Бејли: Гледајќи на одѕивот, она што е важно дека 660 илјади граѓани излегоа да гласаат и го поддржаа Договорот

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор
Регион

Албанскиот министер за дијаспора: Корекција на границите е желба на Србија за да предизвика тензии

Албанскиот министер за дијаспора и поранешен премиер Пандели Мајко, смета дека идејата за корекција на границите меѓу Косово и Србија претставува желба на Белград, со
Регион

Словачко обвинителство: Убиство на новинарот и неговата свршеница било нарачано за 70.000 евра

Вкупно 70.000 евра биле предвидени за нарачаното убиство на словачкиот истражувачки новинар Јан Куцијак и неговата свршеница оваа година, информира денеска специјален обвинител, кој побарал
Спорт

Ставрев ќе суди на натпреварот меѓу Малме и Бешикташ во Лига Европа

Македонскиот фудбалски судија Александар Ставрев ќе суди на натпреварот од групата И во Лига Европа меѓу Малме и Бешикташ. Натпреварот ќе се игра во Шведска
Македонија

Апелација ја намали казната на градоначалникот на Ново Село

Апелацискиот суд во Штип ја намали казната на градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев од 18 на шест месеци затвор. Информацијата ја потврдија од Основниот