Османи: По изборите ќе почнеме со подготовки за попис на населението

Од:

Вицепремиерот од Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по изборите. Предвремените парламентарни избори и оваа година ќе се одржат без да се знае точниот број на жители во државата. Проблемот за неспроведениот попис минатата година, Османи ја гледа во немањето на консензус во Собранието.

„Ние на Влада постигнавме договор и донесовме закон за попис, што значи дека за првпат имавме етничко усогласување за начинот на кој ќе се спроведе пописот. Знаете дека во 2012 година пропадна поради начинот на читање на законот од двете етнички заедници. Тој консензус се постигна, но не и вкупниот политички консензус во Собрание за да го усвоиме законот. Јас мислам дека решението донесено на Влада е добро решение, кое што треба да се спроведе, но би било добро сите да бидат вклучени во пописот. Би требало веднаш по изборите да почнеме со подготовките за организирање на пописот.

Пописот во 2002 година е последниот спроведен во нашата држава. Тоа значи дека во Македонија, 18 години се одржуваат избори без да се има реален број на население во државата. Во 2011 власта на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со закон во Собранието го прекина веќе започнатиот попис. Предлог за спроведување на пописот имаше и од СДСМ за во април 2020 година, но и тој не се случи.

Би можело да ве интересира

Владата ќе помогне побргу да се изгради водоводот во тетовско Синичане

А1он

Османи-Јан Коп: На изборите потврдена евроатлантската ориентација на земјата

Ана Ололовска

Партиите „во низок старт“ за преговори за формирање нова влада

Ана Ололовска

Не се одземени ингеренциите на ниту една општина за управувањето со отпад, велат од Владата

Ана Ололовска

Анадолија: Три различни сценарија за идната коалициска влада во С. Македонија

Ана Ололовска

Многу опции за парламентарно мнозинство и нова влада, пролонгирањето неповолно за ЕУ-интеграцијата

Ана Ололовска