Кичеец дал изјава во полициска станица за објавените аудио разговори со Мицкоски и Дака

Од:

Осуденикот во „Рекет“, Зоран Милески-Кичеец, чиј глас изминатиов период се слуша во повеќе разговори со лидерот Христијан Мицкоски, но и со црногорскиот бизнисмен Миодраг Давидовиќ Дака, денеска бил повикан и отишол на информативен разговор во полициската станица Карпош.

Потврда за ова има и од Министерството за внатрешни работи, од каде велат дека Милески-Кичеец дал исказ во присуство на адвокат.

„Од страна на МВР му беше доставена покана да се јави на информативен разговор денеска во полициската станица Карпош, по член 276 од ЗКП,а во врска со објавени аудио-снимки на социјалните мрежи. З.М денеска дојде во ПС Карпош заедно со својот адвокат и врз основa на неговиот исказ ќе биде сочинето известување до ОЈО“, велат од МВР за „А1он“.

Во разговорите меѓу Мицкоски и Кичеец, се слуша и гласот на Слободанка Алексовска, ексвработена во болницата „Систина“ на Орце Камчев. Засега, таа и Мицкоски не се повикани на разговор, а ниту пак, Зоран Заев и Драги Рашковски кои се споменувани во разговорите меѓу Дака и Кичеец.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Мицкоски обвинува дека струјата поскапува поради партиските вработувања пред изборите

Искра Манојлоска

Мијалков му враќа на Мицкоски: Дали цената за амнестирање на твоите криминали е губење на изборите?

Ана Ололовска

Обвинителите немаат донесено одлука дали ќе покренат истрага за Мицкоски, откако беше снимен во теретана и фатен во кафеана

СДСМ: Мицкоски е шпицен аутсајдер, и по три порази не сфаќа дека граѓаните не го поддржуваат

А1он

(ВИДЕО) Мицкоски пред девет месеци: Ќе поднесам оставка ако изгубиме или не составам Влада

Кристијан Ландов

Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ: Срамно е што Мицкоски нема доблест да го признае дебаклот

А1он