vrabotuvanje

Македонија

ДСКС ќе бара анализа на законите за вработување во јавниот сектор и на злоупотребата на дискреционото овластување при вработување

А1он
По анализата на 18-те случаи за непотизам при вработување од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница беше соопштено дека
Видео Економија

(ВИДЕО) Јовановска: Кога невработените лица ќе ги повикаме на интервју за работа, не доаѓаат

А1он
Директорката на Агенцијата за вработувањее, Билјана Јовановска, на денешната прес-конференцијата одговарајќи на новинарско прашање потврди дека се согласува со ставот на Светска банка дека дел
Македонија

Миновски: Ќе одговарам ако има нерегуларности при вработувањето на Стојчевски

Кристијан Ландов
Доколку антикорупциската комисија утврди нерегуларности при вработувањето на синот на пратеничката Мира Стојчевска, директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски најави дека тој ќе сноси одговорност за
Македонија

ЕЛЕМ ги крие документите кои треба да докажат дали огласот за синот на Стојчевска е наместен

Кристијан Ландов
ЕЛЕМ не ја дава систематизацијата која треба да покаже дали компанијата имала објавено наместен оглас со посебни критериуми за вработување на синот на пратеничката Мира
Македонија

Најголем дел од младите работат на несоодветни работни позиции и имаат помали плати

А1он
Од половина до две третини од вработените во земјава се подвработени, односно се на несоодветни работни позиции во однос на своите квалификации, работат помалку часови
Економија

СДСМ: Рекордни 1.1 милијарда денари за Оперативниот план за вработување во 2019

А1он
„Со Оперативниот план за вработување за 2019 година обезбедени се рекордни средства од 1.1 милијарда денари за отворање нови работни места, раст на платите, поддршка