metju palmer

Регион

Лајчак и Палмер заедно се сретнаа со косовската претседателка Османи

А1он
Специјалниот пратеник на Европската унија за косовско-српскиот дијалог, Мирослав Лајчак и заменикот помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања и за
Регион

Палмер повика да се почитуваат демократските стандарди на изборите во Албанија

А1он
Американскиот заменик помошникот државен секретар Метју Палмер по „виртуелна посета“ на Албанија упати порака со која побара изборите на 25 април да бидат според демократските
Македонија

Палмер: С: Македонија мора итно да ги почне преговорите за членство во ЕУ

А1он
Неопходно е итно да се одржи меѓувладината конференција за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во Европската Унија, изјави американскиот заменик-помошникот државен секретар
Македонија

Мицкоски зборувал по телефон со американскиот дипломат Палмер

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари телефонски разговор со заменик помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија Метју Палмер, при што се разговарало
Регион

Стабилноста на Западен Балкан е еден од американските приоритети, му кажа Палмер на Вучиќ

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска преку видео врска разговараше со специјалниот пратеник на американскиот Стејт департмент за Западен Балкан, Метју Палмер, со кого разгледа
Македонија

Палмер: САД се заедно со своите партнери и сојузници во борбата со Ковид-19

А1он
Кризата со Ковид 19 е трансгранично прашање и приоритет за секоја влада на планетата. САД активно работат заедно со земјите од Западен Балкан, како и
Македонија

Метју Палмер: И американските компании помогаат во борбата со коронавирусот во Северна Македонија

А1он
Покрај финансиската помош од САД, која верувам дека досега изнесува околу 1,2 милиони долари, и американски компании нудат помош на Северна Македонија во справување со
Македонија

ВИДЕО: Средба Спасовски – Палмер: Реформите и нивното спроведување најавуваат позитивна и скорешна одлука на ЕУ за почеток на преговорите

А1он
Претседателот на Владата Оливер Спасовски, на маргините на Самитот за Западен Балкан на Европската банка за обнова и развој во Лондон, се сретна со специјалниот
Регион

Вучиќ со одговор за Палмер: Ми личи на шега барањето да го признаеме Косово

А1он
Србија е подготвена за раговори и постигнување компромис за Косово, но никогаш нема да се согласиме на понижување, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ и
Регион

Палмер денеска во Приштина, средби со Тачи, студентите и граѓански активисти

А1он
Специјалниот пратеник на државниот секретар на Соединетите Американски Држави (САД) за Западен Балкан, Метју Палмер, престојува денеска во Приштина, каде што се очекува да се