Метју Палмер во посета на Скопје

Од:

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Северна Македонија.

Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Се очекува Димитров и високиот претставник на Стејт департментот да дискутираат за севкупниот развој на билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Соединетите Американски Држави, како и за поддршката од САД за евро-атлантските интеграции на нашата држава, а ќе бидат разменети и мислења за состојбите во регионот.

Би можело да ве интересира

Димитров оптимист дека Северна Македонија ќе отпочне преговори со ЕУ

Драган Поповски

Средба Димитров – Дендиас на маргините на Минхенска безбедносна конференција

Ана Ололовска

Шефот на дипломатијата Димитров на 56. Минхенска безбедносна конференција

Ана Ололовска

Ди Мајо ги поздрави обидите за носење на законот за ЈО, напомена дека ниту една земја не може да се пофали со високо ниво во борбата против корупцијата

Ана Ололовска

Ди Мајо: Без разлика на методологијата, отворањето на преговорите не смее да се забави

Ана Ололовска

Шефот на италијанската дипломатија Ди Мајо денеска во Скопје

Ана Ололовска