Метју Палмер во посета на Скопје

Од:

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Северна Македонија.

Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Се очекува Димитров и високиот претставник на Стејт департментот да дискутираат за севкупниот развој на билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Соединетите Американски Држави, како и за поддршката од САД за евро-атлантските интеграции на нашата држава, а ќе бидат разменети и мислења за состојбите во регионот.

Би можело да ве интересира

Османи: Регионот мора да се издигне над предизвиците на Ковид пандемијата

Ана Ололовска

Османи: И Бугарија има интерес регионот да се интегрира во ЕУ

Ана Ололовска

Османи-Брегу: Земјите од регионот покажа кохезивност за време на пандемијата, регионалната соработка е клучна за успех

Ана Ололовска

Османи на средба со генералниот секретар на Регионален совет за соработка, Мајлинда Брегу

Ана Ололовска

Добрососедските односи и ЕУ во фокусот на надворешната политика, недоразбирањата со Бугарија да се решат со интензивна комуникација

Ана Ололовска

Добрососедските односи се прв приоритет на МНР во следниот четиригодишен мандат

Ана Ололовска