Во фокусот на средбата Дескоска-Палмер, реформите за борба против корупцијата

Од:

Министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска денес имаше средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер, кој престојува во работна посета на Република Македонија.

На средбата се дискутираше за реформската агенда на Министерството за правда, а во фокусот на средбата беа реформите за борбата против корупцијата, како и измените на законите кои следуваат во наредниот период, од кои се очекува да ја зајакнат и гарантираат независноста, самостојноста и непристрасноста на судството.

Би можело да ве интересира

Средба Маричиќ – ди Џовани, тема подобрување на системот за правда за децата

Ана Ололовска

ВИДЕО: Македонија се помести од дното на борбата со корупцијата, оценува ГРЕКО

Искра Манојлоска

Маричиќ – Тимоние: Франција е силен поддржувач за брз почеток на преговорите со ЕУ

Ана Ололовска

Маричиќ – Брегу: Добрата регионална соработка подразбира ширење на духот на европските вредности

Ана Ололовска

Маричиќ и Бертолини разговараа за преговорите со ЕУ и отворањето на Поглавјето 23

Ана Ололовска

Средба на министерот Маричиќ со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп

Ана Ололовска