grubi

Македонија

Груби: Зборуваме со пратеници од опозицијата за уставни измени, ни влеваат доверба дека ќе ги поддржат

А1он
Власта разговара со опозициски пратеници за уставните измени со кои Бугарите ќе влезат во Уставот на Македонија, а во замена, нашата држава ќе почне со
Македонија

Груби: Убеден сум дека новиот состав на Владата ќе ја спроведе нејзината програма

А1он
Првиот вицепремиер и министер за политички систем Артан Груби е убеден во квалитетот на предложените имиња за новиот состав на Владата за исполнување на нејзините
Македонија

Груби: Нема потреба од недоверба кон Османи и Владата, со Бугарија се преговара транспарентно

А1он
Првиот вицепремиер и министер за политички систем Артан Груби вели дека граѓаните немаат никаква основа за загриженост во однос на преговорите што со Бугарија ги
Македонија

За протоколите на прославата на годишнината од Рамковниот договор ќе се грижи Центарот за јавно здравје

А1он
Центарот за јавно здравство (ЦЈЗ) ќе ги спроведува здравствените протоколи за утрешниото одбележување на 20-годишнинаната од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, изјави денеска првиот вицепремиер
Македонија

Груби: Не ја разбирам хистеријата, прославата по повод 20 години од Рамковниот договор ќе се одржи со протоколи

А1он
Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби изјави дека е откажан големиот концерт по повод прославата на 20 години
Македонија

Груби: Правилна е одлуката Мерко повторно да биде кандидат за градоначалник на Струга

А1он
Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби денеска изјави дека е правилна одлуката Рамиз Мерко повторно да биде кандидат
Македонија

Груби: Коалицијата на ДУИ и СДСМ за локалните избори е договорена и е апсолутен фаворит според анкетите

А1он
Коалицијата на ДУИ и СДСМ за претстојните локални избори е договорена од лидерите на партиите и предвидува комбиниран модел на поддршка – некаде во прв
Македонија

Груби договори заедничка седница на македонската и косовската влада

А1он
Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, на денешната средба со Доника Грвала – Шварц, заменик-премиерката и министерка за
Македонија

Груби: Со употребата на албанскиот јазик не загуби никој, а се добија многу полојални граѓани

А1он
Сведоци сте дека во Влада се зборува албански јазик, секој ден во Собранието се зборува албански, како и во канцеларијата на претседателот на државата, но