Ковачевски за Груби: Македонија во моментов ја води Македонец, а во предизборие ќе се изнаслушаме кој е главен

Од:

За премиерот Димитар Ковачевски пораката на неговиот прв заменик Артан Груби дека „со Македонија владеат Албанците“ е само почеток на предизборен период во кој јавноста ќе се изнаслуша кој се е главен во земјава.

„Со Македонија владејат Албанците и сите се плашат од Албанците што владеат со државата“, порача Груби на промоцијата на секретаријатот на огранокот на ДУИ во Чаир каде претседателот на огранокот Беким Незири се обрати со „поздрав за премиерот Артан Груби“ на настанот.

– – Во моментов Македонија ја води премиер Македонец. Вие сте искусни новинари и знаете дека влеуваме во предизборие. Во следните од седум месеци ќе се изнаслушаме кој се е главен, но еве покажавме како може да функционираме еден Македонец, еден Влав и еден Албанец да склопиме

Буџет да го поднесеме на Влада и да го одобрат министрите. И им благодарам и на Филип и на Фатмир, испративме главна порака дека силата е во заедништвото – одговори Ковачевски на новинарско прашање при промовирањето на Предлог Буџетот за 2024 година.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: Штип и целиот македонски исток вечерва праќа порака, напредокот на земјата мора да продолжи

Горан Наумовски

СДСМ оддаде почит на ликот и делото на народниот херој Кузман Јосифовски Питу: Аманетот на НОБ ќе го исполниме

Ковачевски: Треба да следува апанажа доколку некој извршувал општествена функција

Орце Костов

Ковачевски и Спасовски побарале апанажа: За една година ќе добијат по 30.000 евра

Орце Костов

(ВИДЕО) Ковачевски: СДСМ ја враќа Универзална сала на Скопје

Ковачевски: Им се извинувам на медиумите, не сакам да се им се случи она што се случуваше до 2016

Орце Костов