bojan maricic

Македонија

Маричиќ: Или цело ВМРО-ДПМНЕ ќе даде поддршка под одредени услови или ќе гласаат само некои пратеници

Орце Костов
Постојат два начини да се стигне до мнозинство во Собранието од 80 пратеници со кое ќе измени Уставот, а со тоа ќе продолжат и преговорите
Македонија

Маричиќ: Бугарија нема да извади нови барања ако го промениме Уставот до ноември

Орце Костов
Ако Собранието ги изгласа уставните измени до крајот на ноември, Македонија ќе има три комплетирани задачи: завршени уставни измени, завршен скрининг и усвоени патокази од
Македонија

Маричиќ и Османи не губат надеж: Амандманите во Собрание до крај на јули со претходен договор со ВМРО-ДПМНЕ

Орце Костов
Вицепремиерот за евроинтеграции, Бојан Маричиќ очекува Владата да процени кога е најдобар момент да ја пушти иницијативата за уставни имени во Собрание. – Очекувам владата
Македонија

Маричиќ: Подготвени сме за работни групи со опозицијата за имплементација на идејата за уставните измени

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ вели дека премиерот Димитар Ковачевски имал јасна позиција и понуда до опозицијата – веднаш да се гласа за потребата
Македонија

Маричиќ: Поставувањето на Груби за координатор за Коридорот 8 е поради потребата од посилна координација

А1он
Вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ денеска изјави дека проектот за Коридотор 8 е најважниот инфраструктурен проект на оваа Влада и оти сите вложуваат максимални напори
Македонија

Маричиќ за скринингот: Бугарија нема посебни барања, но ќе ја консултираме за акцискиот план за малцинства

Орце Костов
Бугарија нема посебни барања во текот на билатералниот скрининг, но Македонија како кандидат за членство ќе мора да ја консултира во текот на креирањето на
Македонија

Ковачевски и Маричиќ: Лидерска нема да има, уставните измени се значајни, ЕУ ќе даде серија задачи за реформи во правосудството

Кристијан Ландов
Нема да има лидерска средба за уставните измени, а Бугарија нема истакато ново барање во текот на скринингот со кое ќе го блокира процесот за
Македонија

Маричиќ за Поглавје 23: Судската реформа клучна за пристапување во ЕУ, имаме уште за работа

А1он
Денеска во Брисел заврши дводневниот билатерален скрининг состанок за Поглавјето 23, „Правосудство и фундаментални права“, кој покажа дека имаме системски капацитет и подготвеност да го
Македонија

Маричиќ-Могерини: Ја активираме соработката со „Колеџот на Европа“ за поддршка во процесот на преговори со ЕУ

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со ЕУ, Бојан Маричиќ денеска, во рамки на посетата на „Колеџот на Европа“, во
Македонија

Маричиќ: Неопходен ни е политички консензус за продолжување и завршување на преговорите со ЕУ

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска присуствуваше на заедничката седница на Комисијата за европски прашања и Националниот совет за евроинтеграции,