Свет

Австралија воведе санкции за Лукашенко и за неговто семејство

А1он
Австралија воведе санкции против белорускиот претседател Александер Лукашенко, поради поддршка за руската инвазија врз Украина. Ова се наведува во денешното соопштение на австралиското Министерство за
Свет

Според Институтот за проучување на војната Русите напредуваат во Мариупол

А1он
Институтот за проучување на војната од Вашингтон соопшти дека руските сили постигнале напредок во опколениот јужен град Мариупол, влегувајќи во централното подрачје на градот на
Свет

(ВИДЕО) Драматично обраќање на Зеленски до Европа: Благодарам за санкциите, но предоцна е

А1он
Украинскиот лидер Володимир Зеленски им се обрати на шефовите на држави на самитот на Европскиот совет во Брисел. Тој прво зборуваше за уништувањето на земјата
Свет

СЗО: Не можат да се достават лекови во Мариупол и во Миколаев

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека сè уште не можат да достават медицински помагала и лекови во опколениот град Мариупол, но и во Миколаев. Претставникот
Свет

Бајден: Кина е свесна за економските последици ако евентуално ја помогне Русија

А1он
Претседателот на САД, Џо Бајден изјави дека верува оти Кина е свесна за потенцијалните страшни економски последици што би настанале доколку Пекинг и пружи помош
Свет

Делегацијата на ЕУ во Русија отвори налози на Телеграм и на Вконтакте

А1он
Делегацијата на Европска Унија во Русија денеска соопшти дека отворила налози на апликацијата Телеграм и на руската социјална мрежа ВК (Вконтакте), руска верзија на Фејсбук.
Свет

Украина и Русија разменија затвореници

А1он
Русите и Украинците денеска разменија затвореници, соопштија украински и руски претставници. – Во замена за десет заробени окупатори, вративме десет наши војници, изјави украинската вицепремиерка