Свет

Русија: Балтичките земји шират антируска психоза, во Литванија е нападнат руски дипломат

А1он
Русија денеска побара од властите во Естонија, Летонија и во Литванија да преземат мерки за заштита на руските амбасади откако руски дипломат бил нападнат вo
Свет

Фон дер Лајен: ЕУ мора целосно да се ослободи од зависноста од Русија

А1он
Европската унија мора целосно да се ослободи од зависноста од Русија за гас, нафта и јаглен преку диверзификација, енергетска ефикасност и енергетска транзиција. Ова го
Свет

ВИДЕО: Украина бара уште оружје и нова рунда санкции за Русија

А1он
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба вели дека очекува резултати од неговиот разговор со државниот секретар на САД Ентони Блинкен многу наскоро и очекува
Свет

Израелскиот премиер по средбата со Путин и разговорот со Зеленски, на пат кон Берлин

А1он
Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска имаше средба со рускиот лидер Владимир Путин во Москва, соопшти неговиот кабинет, пренесува Си-Ен-Ен. Според израелски владин претставник, тој со
Свет

Русија испрати авион во САД за да ги земе протераните дипломати

А1он
Рускиот владин авион кој се движи од Санкт Петербург кон Вашингтон, ќе ги врати руските дипломати назад во нивната земја, објави денеска портпаролката на руското
Свет

(ВИДЕО) Русија: Украинците избегаа од воена база кај Херсон, ги оставија тенковите и оружјето

А1он
Руските војници ја презеле контролата на воена база на оружените сили на Украина во близина на селото Раденск во областа Херсон објави руското Министерство за
Свет

Руските сили зазедоа психијатриска болница на 60 километри од Киев, вели гувернерот

А1он
Руските сили ја презедоа контролата врз психијатриската болница во градот Бородјанка во областа Киев, во Украина, со 670 лица, изјави денеска регионалниот гувернер Олексеј Кулеба
Свет

Видео-средба на Зеленски со американските сенатори

А1он
Володимир Зеленски, претседателот на Украина, имаше едночасовна видео-средба со американските сенатори, при што повика на поголема поддршка за одбрана на неговата земја од руската инвазија,
Свет

Третата рунда руско-украински преговори ќе се одржи в понеделник

А1он
Русија и Украина во понеделник на 7 март ќе ја одржат третата рунда разговори за завршување на непријателствата, објави украинскиот преговарач Дејвид Арахамија во објава