Свет

Америка се заканува: Ако Русија нападне, ќе и ја осакатиме економијата

А1он
Висок претставник на Стејт Департментот денеска дообјаснува што сакал да каже претседателот Џо Бајден со изјавата дека Русија ќе има „брзи и тешки последици“ во
Свет

Москва: Хистеријата достигна кулминација

А1он
„Балансиран и професионален“ – вака го оцени денешниот телефонски разговор меѓу Путин и Бајден помошникот на рускиот претседател, Јури Ушаков. Но, посчува дека САД и
Свет

Бајден го предупредил Путин дека инвазијата на Украина ќе има „тешки последици“

А1он
Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден разговараа поладнево околу еден час за украинската криза. За разговрот на Твитер се огласи
Свет

Неколку илјади Украинци маршираа во Киев: Ќе пружиме отпор

А1он
Неколку илјади Украинци учествуваа во денешниот собир во Киев, со цел да покажат единство поради наводната закана од руска инвазија. Демонстрантите организираа протестен марш низ
Свет

САД ги повлекуваат речиси сите војници од Украина

А1он
Американските власти наредија повлекување на 160 војници од Украина, кои беа задолжени за обука на украинските сили, изјави денеска портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, додавајќи