Свет

Песков: Можеме да се согласиме со САД дека е потребен мир во Украина, но засега нема да има преговори

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека може да се согласи со САД за потребата од траен мир во Украина, но изрази песимизам за
Свет

Унгарија ја блокира помошта на ЕУ за Украина, Чешка ја симна од дневен ред

А1он
Унгарија на состанокот на министрите за финансии на земјите-членки на ЕУ блокираше макроекономска финансиска помош за Украина во износ од 18 милијарди евра, обидувајќи се
Свет

Детали за падот на ракетата во Молдавија: Мештаните слушнале тресок, нема опасност од експлозија

А1он
Молдавските власти во понеделникот објавија дека граничната полиција пронашла ракета која паднала на северот на земјата и дека фрагментите не претставуваат опасност бидејќи не содржат
Свет

Песков: Нападите од Украина се фактор на опасност, ќе преземеме мерки

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ја нарече изјавата на Украина за продолжување на нападите врз Русија „фактор на опасност“ и се преземаат неопходни мерки. „Се
Свет

„Крвави пакети“ пристигнаа во украинските амбасади во ЕУ: Киев бара итно објаснување, службениците во паника

А1он
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека украинските амбасади во Романија и Данска добиле „крвави пакети“, по другите амбасади на таа земја во
Свет

Русија и Украина ќе разменат по 60 заробени војници

А1он
Русија и Украина се подготвени да разменат по 60 воени заробеници, изјави прорускиот лидер на самопрогласената Народна Република Доњецк, Денис Пушилин. Пушилин на Телеграм напиша
Свет

Зеленски ги посети војниците во Славјанск на Денот на вооржените сили на Украина

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски отпатува денеска во градот Славјанск во украинскиот Донбас, на околу 40 километри од Бахмут, главното боиште во регионот. – Шефот на
Свет

Рјабков: САД спроведува нелегални активности во областа на биолошко оружје

А1он
Неопходно е да се запрат нелегалните активности на Вашингтон во областа на биолошкото оружје, изјави денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков. „Потребно
Свет

Белоруските вооружени сили почнаа вежби за борбена готовност

А1он
Вооружените сили на Белорусија почнаа вежби за борбена готовност на сите категории припадници на Армијата. Како што соопшти белоруското Министерство за одбрана, вежбите се одржуваат во
Свет

Лондон и Вашингтон ја реафирмираат поддршката за Украина

А1он
Заменичката државен секретар Венди Шерман денеска се сретна со Џејмс Клеверли, секретар за надворешни работи на Обединетото Кралство, при што двајцата ги реафирмираа плановите за