Свет

Шојгу: Русија распореди ракетни системи на Курилските острови

А1он
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска соопшти дека Русија во декември минатата година распоредила дивизија на крајбрежниот ракетен систем Бастион на островот Парамушир, еден
Свет

Русија со сериознa заканa до Западот: Ќе одговориме ако испратите муниција со осиромашен ураниум

А1он
Руското Министерство за надворешни работи реагираше на најавите дека Велика Британија може да и достави на Украина муниција што содржи осиромашен ураниум. „Москва нема да
Свет

(ВИДЕО) Зеленски во посета на линијата на фронтот во близина на Бахмут

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја посети воената позиција на линијата на фронтот во близина на опколениот источен град Бахмут, се вели во соопштението од неговиот
Свет

Лавров ја обвини Британија: Го доведовте конфликтот на нови и опасни нивоа

А1он
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров зборуваше за испораката на Велика Британија со муниција со осиромашен ураниум за Украина. Тој рече дека овој потег
Свет

Руските напади на Бахмут губат на интензитет тврди британското министерство за одбрана

А1он
Британското воено разузнавање соопшти дека постои можност рускиот напад врз градот Бахмут да го губи интензитетот. „Ова се случува затоа што некои руски единици се