Свет

За падот на Авдивка, Бајден го обвини Конгресот

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден го обвини Конгресот за повлекувањето на украинските сили од Авдивка во источна Украина, велејќи дека неактивноста на американскиот парламент довела до
Свет

Со дрон снимена битката за Авдијевка: Русите подигнале знаме на тврдина

А1он
Руските сили ја презедоа целосната контрола врз Авдијевка. На Твитер и канали на Телеграм се појавија видеа на кои се гледаат руски знамиња поставени на
Свет

Украинската војска се повлече од Авдијевка: Стратешки чекор или отворен пат за Русија?

А1он
Украинските сили во текот на ноќта се повлекоа од Авдијевка, а со тоа се отвора пат за напредок на Русија, најголем досега од мај 2023.
Свет

Американски Ф-16 нападнаа локации во Сирија поврзани со иранската Револуционерна гарда

А1он
Рано утринава американската војска изврши воздушни напади на две локации во источна Сирија поврзани со иранската Револуционерна гарда, објави Пентагон, додавајќи дека нападите ги извршиле
Свет

Украина ја забрани Украинската православна црква – Московската патријаршија поради наводни врски со Русија

А1он
Украинскиот парламент денеска даде зелено светло за забрана на Украинската православна црква – Московската патријаршија, која Киев ја обвинува за соработка со Русија. Црквата, која
Свет

Путин: Ако Украина сака мировни преговори, нека го поништи указот за забрана на преговорите

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека ако Украина сака преговарачки процес, тогаш е неопходно да се укине указот за забрана на преговори со Русија,
Свет

Зеленски: Русите гранатираа зграда, има мртви, бараме луѓе под урнатините

А1он
Украинските власти соопштија дека руските сили го нападнале Запорожје во текот на ноќта и погодиле петкатна станбена зграда. „Руски терористи го нападнаа Запорожје во текот
Свет

Русите имаат ново моќно оружје: „Стрекоза“ уништува од далечина

А1он
Руската компанија „Јута протекшн груп“ го направи дронот „Стрекоза“ за откривање и отстранување мини со електронска детонација од далечина. Ова го изјави за Спутник техничкиот
Свет

Зеленски потврди дека добиле моќен ракетен систем од САД

А1он
Американските балистички ракети со долг дострел се тајно испратени во Украина и се користат на бојното поле против Русија, изјави официјален претставник запознаен со потегот.
Свет

ВИДЕО: Украинците објавија снимка од уништување на огромен број тенкови и оклопни возила

А1он
Украинската војска објави снимка од уништување на неколку руски тенкови, возила и оклопни возила. Како што велат, уништувањето се случило недалеку од Маринка. Оттаму додаваат