Соборивме 11 од 16 дронови Шахер соопшти украинската војска

Од:

Украинските сили за воздушна одбрана уништија 11 од 16 беспилотни летала Шахед кои синоќа ја нападнаа Украина, објави командата на украинските воздухопловни сили на Телеграм.

„Русите ја нападнаа Украина со беспилотни летала камикази Шахед-136 и Шахед-131 од иранско производство. Нападот беше извршен од два правци: од источниот брег на Азовското Море и од областа Брјанск на Руската Федерација. “, се вели во соопштението и се додава дека воздухопловните сили уништиле 11 беспилотни летала.

Би можело да ве интересира

Жесток руски напад на неколку украински градови

ВИДЕО: Загина австралиски војник кој се бореше во Украина

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

ВИДЕО: Украина со поморски дронови нападна руски бродови на Крим

Катерина Павлова-Николовска

Руски музичар кој го критикуваше Путин падна низ мраз на река и почина

Руски ракетен напад врз Одеса, има повредени

Ана Ололовска