Свет

Унгарија поради поскапувањата зимава затвора стадиони, библиотеки, театри, базени

А1он
Драстичниот пораст на цените на енергијата ја принуди Унгарија да ги затвори библиотеките, театрите, базените и нејзините нови стадиони во текот на зимата, пренесува АФП.
Свет

(ВИДЕО) Ако ја загубиме војната, Хаг ќе им суди и на чистачите околу Кремљ – дебата на руска телевизија

А1он
Џулија Дејвис, американска новинарка која ги следи руските медиуми и објавува клипови со превод за да ја приближи руската пропаганда до западната публика, објави видео
Свет

ВИДЕО: Во крвавиот пекол во Бахмут секојдневно гинат стотици Украинци и Руси

А1он
Во деветте месеци откако Русија ја почна инвазијата, Украина прослави големи победи, пробивајќи ја опсадата на нејзиниот главен град Киев и потиснувајќи ги руските сили
Свет

Украински разузнавачи: Лага е дека Белорусија ќе не нападне

А1он
Андриј Јусов, претставник на украинската одбранбена разузнавачка служба вели дека информациите за белорускиот напад врз Украина се лажни, и дека тие се создадени со цел
Свет

Кремљ: Ја поздравуваме понудата на Ватикан да посредува, но ставот на Украина го спречува тоа

А1он
Кремљ објави дека ја поздравува понудата на Ватикан да посредува во разговорите меѓу Украина и Русија, но дека позицијата на Киев ги оневозможила преговорите. Во
Свет

Пентагон размислува да ја снабди Украина со мали, прецизни и моќни бомби

А1он
Пентагон го разгледува предлогот на Боинг за снабдување на Украина со евтини, мали и прецизни бомби поставени на лесно достапни ракети, што ќе му овозможи
Свет

Шефот на Енергоатом: Украина има доволно нуклеарно гориво за следните две години

А1он
Украина може да издржи во следните две години со постојните залихи на нуклеарно гориво, изјави вчера Петро Котин, шеф на Енергоатом. Од почетокот на војната,
Свет

Киев: Русите во Украина оштетиле околу 32 илјади цивилни објекти

А1он
Во руските напади врз Украина оштетени се околу 32 илјади цивилни цели и повеќе од 700 критични инфраструктурни објекти од почетокот на инвазијата во февруари,
Свет

Русија: Нуклеарката Запорожје останува под наша контрола

А1он
Нуклеарната централа Запорожје во Енергодар останува под руска контрола, соопшти градската управа. „Медиумите активно шират лажни вести дека Русија наводно планира да се повлече од
Свет

Кличко му одговори на Зеленски: Нема да бидам вовлечен во политички игри

А1он
Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, изјави дека нема намера да се расправа, како одговор на критиките упатени од претседателот на државата, Володимир Зеленски, дека не