Гувернерот на Доњецк: Русите маршираа по телата на сопствените војници

Од:

Регионалниот гувернер на Доњецк Павло Кириленко сподели вознемирувачки детали за ситуацијата на теренот. Претходно медиумите објавија дека Украина тврди дека во битката за Соледар во последните 24 часа загинале над 100 руски војници.

„Русите буквално маршираа по телата на сопствените војници, изгореа сè што им беше на патот“, рече тој, додавајќи дека руските сили изминатиот ден гранатираа десетина градови и села во регионот.

Руските сили користат минофрлачи и ракети за да го бомбардираат Соледар во офанзива, борејќи се за пробив во 11-месечната војна.

„Цивилите се обидуваат да преживеат среде ова крвопролевање додека Русите продолжуваат со своите напади“, рече Кириленко.

Би можело да ве интересира

Јапонија со нови санкции за Москва, нема да се извезуваат детските играчки во Русија

Украинските разузнавачки агенти упаднаа во киевско-печерската лавра, митрополитот Павел во домашен притвор

Ана Ололовска

Американски генерал: Не е веројатно дека Украинците ќе победат годинава

Ана Ололовска

Шојгу: Ќе ја зголемиме понудата на муниција

Ана Ололовска

Аналитичарите предвидуваат: Украина ќе се обиде да ги преполови руските војници

Ана Ололовска

Британски разузнавачи: Рускиот зимски офанзивен проект не успеа

Ана Ололовска