СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за продолжување на исплата за студентски оброк

Од:

Пратениците од мнозинството предводено од СДСМ денеска во Собранието ги изгласаа дополнувањата на Законот за субвенциониран студентски оброк. Законското решение е согласно договорот постигнат со претставниците на студентските собранија и предвидува субвенциониран студентски оброк да продолжи да се исплатува по старите критериуми до 15.03.2023 година велат од СДСМ.

– Меѓутоа опозициската ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за студентски оброк. ВМРО-ДПМНЕ е против интересите на студентите. Тоа е партијата која своевремено ги тепаше и злоупотребуваше студентите за свои партиски цели. За разлика од нив СДСМ го слуша гласот на студентите и работи за подобрување на студентскиот стандард, низ инклузивност и дијалог. Студентските собранија се вклучија во работните групи кои треба да го креираат системското решение за субвенционираниот оброк најдоцна до 15 Март 2023 година. Веќе е организирана дискусија со претставници на студентските собранија, со цел креирање на Акциски план за подобрување на условите во студентските домови се наведува во соопштението од партијата.

Би можело да ве интересира

СДСМ: На Мицкоски повторно му се изјаловија плановите за парламентарно мнозинство

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги штитат и да ги кажат странските агентури, кои стојат зад тензиите со Бугарија

Катерина Павлова-Николовска

Работна група на СДСМ ќе го договара влезот на Алијанса во Владата

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Таравари е смешен

Стоилковски: Ново бегство од Шутка, ова веќе не е држава, ова е територија на мафијата

Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им е исплатен субвенционираниот оброк