Свет

Институт за војна: Русите погрешно ја процениле состојбата на нивната армија кога планирале офанзива

А1он
Институтот за проучување на војната (ISW) објави нова анализа за војната во Украина во која се вели дека Русите најверојатно планираат нова офанзива врз основа
Свет

Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат Москва

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат 12-месечната војна на Русија. Фирмите и бизнисмените кои превезуваат персонал и
Свет

Медведев го коментираше испраќањето тенкови: „Се зголемува можноста за конфликт со Западот“

А1он
Поранешниот руски претседател и премиер и актуелен заменик-претседател на Советот за безбедност на Руската Федерација Дмитриј Медведев уште еднаш му се закани на Западот преку
Свет

Украина: Русите сакаа да не измамат со тенкови на надувување, тие се издишаа

А1он
Украина објави дека руската армија се обидела да ја измами со тенкови на надувување, но дека тенковите биле дупнати и издишани, па руската финта не
Свет

Фон дер Лајен: Украина ја има безусловната поддршка од Унијата

А1он
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска, пред самитот ЕУ-Украина следната недела, изјави дека Украина ја има безусловната поддршка од Унијата и дека
Свет

Институт за војна: Русите го цензурираат известувањето за војната

А1он
Русија веројатно се обидува да го ограничи известувањето за војната за да ја врати контролата врз својот информативен простор пред потенцијална нова офанзива, објави американскиот
Свет

И Путин и Зеленски го одбележаа Денот на сеќавањето на Холокаустот

А1он
Зеленски вчера го одбележа Денот на сеќавањето на Холокаустот, велејќи дека светот мора да остане обединет во борбата против индиферентноста и омразата. „Денес, како и
Свет

Тројца загинати во руски напад врз градот Константиновка во источна Украина

А1он
Три лица загинаа, а уште најмалку две се повредени откако руските сили нападнаа станбена област во градот Константиновка во источна Украина, објави на Телеграм гувернерот