Свет

Реакција на Украина по налогот за апсење на Путин: Ова е само почеток

А1он
Високите украински функционери ја поздравија веста дека Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на Владимир Путин. Главниот обвинител Андриј Костин рече дека одлуката е
Свет

По Полска, уште една членка на НАТО потврди: Испраќаме борбени авиони во Украина

А1он
Владата на Словачка утрово одобри испраќање борбени авиони МиГ-29 во Украина. Ова утрово го потврди словачкиот премиер Едуард Хегер. Словачка е втората земја која објави
Свет

Полска е првата членка на НАТО која испрати авиони во Украина, Белата куќа: Ние не испраќаме

А1он
Одлуката на Полска да испрати борбени авиони МиГ-29 во Украина е „суверена одлука“ на таа земја, која нема да го охрабри американскиот претседател Џо Бајден
Свет

Врвот на битката за Бахмут: „Шефот на Вагнер се коцка со се што има“

А1он
Евгениј Пригожин, воинствениот шеф на руската приватна вагнерска армија, ужива во својата анти-естаблишмент улога, но се почести се знаците дека московскиот естаблишмент сега го притиснал
Свет

Медведев за соборувањето на дронот над Црното Море: Американците целосно полудеа

А1он
Поранешниот руски претседател и актуелен втор човек во рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев на Телеграм се огласи за падот на американскиот дрон. „За американскиот
Свет

ISW: Шефот на Вагнер измисли дека Путин сака да го поткопа и неутрализира

А1он
Институтот за проучување на војната (ISW) во својот нов извештај наведува дека основачот на платеничката група Вагнер, Евгениј Пригожин, тврди дека новинарите неодамна му поставиле
Свет

Американската војска објави мапа на локацијата на судирот на дронот и авионот

А1он
Воздухопловните сили на САД објавија мапа на приближните локации и време на судирот меѓу американскиот дрон MQ-9 Reaper и рускиот борбен авион над Црното Море
Свет

Руската војска ќе го подигне американскиот дрон од дното на морето: Песков – Се за нашите интереси и безбедност

А1он
Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека руската војска ќе го подигне американскиот дрон од дното на морето заради свои интереси. Руската војска ќе го