МНР: Го одбивме барањето на руската амбасада за користење на воздушниот простор за лет до Белград

Од:

Министерството за надворешни работи го одби барањето на руската амбасада за специјално одобрение за користење на воздушниот простор за лет до Белград, информираат од оваа институција по веста во светските и регионалните медиуми дека шефот на руската дипломатијата, Сергеј Лавров, ја откажал посетата на Белград откога Македонија, Црна Гора и Бугарија го забраниле неговиот лет.

dobivaj vesti na viber

Одлуката, како што појаснуваат од МНР е „поради тоа што Владата веќе има донесено општа одлука за затворање на воздушниот простор на Северна Македонија за авиопревозници во сопственост на Руската Федерација“.

Би можело да ве интересира

Москва: САД се повеќе се директна страна во конфликтот

Катерина Павлова-Николовска

Скопје ја повлече согласноста за почесен руски конзул во Битола

Ана Ололовска

„Њујорк Тајмс“: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Ана Ололовска

Чешка како претседавач со ЕУ ќе предложи укинување на визите за Русите на ниво на Унијата

Ана Ололовска

Куќен притвор за руската новинарка која се противи на инвазијата во Украина

Русија и Турција постигнаа договор за плаќање на гасот во рубљи