(ВИДЕО) Киев повторно има струја и вода: Нема да не скршат

Од:

Струјата постепено се враќа во Киев. Главниот украински град имаше проблеми со снабдувањето со електрична енергија по жестокиот руски напад во средата во кој беа погодени бројни инфраструктурни цели. Покрај струја жителите на Киев беа и без вода и без греење.

dobivaj vesti na viber

Синоќа струјата се врати во голем дел од градот, а на социјалните мрежи се споделуваат видеа од реакцијат на жителите кога во нивните домови повторно има светлина.

Во редовното видео обраќање, претседателот Володимир Зеленски ги пофали Украинците за нивниот дух на отпор кон руската инвазија. „Издржавме девет месеци сеопфатна војна и Русија не најде начин да нè скрши. И тоа нема и успее“, рече украинскиот лидер.

Зеленски, исто така, призна колку е тешко да се обнови снабдувањето со електрична енергија и вода по нападите во средата врз цивилни цели, кои тој ги нарече „одмазда на оние што загубија“.

Би можело да ве интересира

Бугарија ќе и достави мало и лесно оружје на Украина

Марат Габидулин беше „десна рака“ на шефот Вагнер, сега вели: Знам што сака, тој е опасен за целиот свет

Горан Наумовски

Чавушоглу верува дека до пролет во Украина ќе има примирје или преговори

Русија најави евакуација од источниот брег на Днепар

Русија „огорчена“ од поддршката на Франција за формирање Суд за воени злосторства во Украина

Инспектори на ОН истражуваат дали руските напади врз инфраструктурата се воени злосторства