bahmut

Свет

Врвот на битката за Бахмут: „Шефот на Вагнер се коцка со се што има“

А1он
Евгениј Пригожин, воинствениот шеф на руската приватна вагнерска армија, ужива во својата анти-естаблишмент улога, но се почести се знаците дека московскиот естаблишмент сега го притиснал
Свет

Зеленски и украинскиот воен врв решија да продолжи одбраната на Бахмут

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски и неговата воена команда се согласија да продолжат да го бранат Бахмут, град во источна Украина кој беше предмет на немилосрдни
Uncategorized Свет

Украинците тврдат дека ги одбиваат нападите на Бахмут, Вагнер вели дека е на километар од центарот

А1он
Состојбата околу Бахмут останува тешка, но украинските сили ги одбиваат сите руски обиди да го заземат градот, изјави командантот на копнените сили, генерал-полковник Олександар Сирскиј.
Свет

Би-би-си: Помеѓу 20.000 и 30.000 руски војници се убиени или повредени во битката за Бахмут

А1он
Помеѓу 20.000 и 30.000 руски војници се убиени или повредени во битката за Бахмут од минатото лето, соопштија западните власти, пренесува Би-би-си. Големи загуби претрпе
Свет

Зеленски: Падот на Бахмут ќе значи отворен пат Русија да зазема други градови

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека падот на Бахмут ќе значи „отворен пат за Русија да заземе други градови“. Тој повтори дека украинските одбранбени сили
Свет

Вагнер: Го зазедовме источниот дел на Бахмут

А1он
Шефот на Вагнер Евгениј Пригожин утринава објави дека неговата платеничка воена група го зазела Бахмут. „Единиците на приватната воена компанија Вагнер ја презедоа контролата врз
Uncategorized

Зеленски донесе одлука: Украина продолжува да го брани Бахмут

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски и неговите воени команданти одлучија да продолжат да го бранат источниот украински град Бахмут, кој руските сили и платениците на Вагнер
Свет

Бахмут е опколен, Вагнер повика Украинците да се предадат

А1он
Сите правци за снабдување и повлекување на украинската армија од Бахмут се во дометот на артилерискиот оган, изјави припадник на „Вагнер“. „Успешно окупиравме еден рид,