Зеленски со американските сенатори: „Ако не добиеме помош – ќе ја изгубиме војната“

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски разговараше со американски сенатори по средбата со членовите на Сенатот во салата на Стариот Сенат, за време на посетата на Капитол.

Зеленски рече дека имал „одличен дијалог“ со американските сенатори на Капитол Хил.

„Ние сме ви благодарни на вас, новинарите, сенаторите и сите други што ни помогнавте“, рече лидерот на заминување од средбата со пратениците.

Тој изјави дека „разговарале за многу детали“, иако не прецизираше за што конкретно, пренесува CNN.

Водачот на мнозинството во американскиот Сенат, Чак Шумер, изјави за новинарите дека Зеленски ги предупредил за опасностите од необезбедување дополнителни средства за Украина.

„Има една реченица која го сумира сето тоа, а јас ја цитирам дословно. Зеленски ни рече: „Ако не добиеме помош, ќе ја изгубиме војната“. Тоа се негови зборови“, посочи Шумер.

Водачот на малцинството во американскиот Сенат Мич Меконел додаде дека тоа е „добар состанок“.

Како што потсетува американската ТВ мрежа, американскиот претседател Џозеф Бајден ќе го прими Зеленски во Белата куќа.

Бајден очекува Зеленски да го информира за ситуацијата на бојното поле како што се приближува втората есен од војната, изјави за новинарите координаторот на Советот за национална безбедност Џон Кирби.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“