salivan

Свет

Саливан вети „непоколеблива поддршка“ за Украина

А1он
Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан на синоќешната средба во Истанбул со средба со шефот на кабинетот на украинскиот претседател Андриј Јермак, вети непоколеблива
Свет

Саливан: САД се подготвени да ги преиспитаат санкциите против Русија доколку биде постигнат договор меѓу Москва и Киев

А1он
САД се подготвени да ја разгледаат можноста за укинување на голем број антируски санкции доколку Москва и Киев постигнат договор. Ова го соопшти Џејк Саливан,
Свет

Саливан: Новиот руски командант би можел да користи тактика на „изгорена земја“

А1он
Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан изјави дека назначувањето на рускиот генерал наречен „Касапот на Сирија“ за да ја надгледува војната во Украина е
Свет

Саливан: САД „немаат намера да користат хемиско оружје под никакви околности“

А1он
САД „немаат намера да користат хемиско оружје под никакви околности“, односно дури и ако Русија го употреби во Украина, изјави денеска советникот за национална безбедност
Свет

Саливан: Бајден со сојузниците од НАТО в четврток ќе објави нов пакет санкции за Русија

А1он
На вонредниот состанок на НАТО во Брисел во четврток, претседателот Џо Бајден заедно со сојузниците ќе објави нов пакет санкции против Русија, со ефект и
Свет

Саливан: Кина дека ќе биде изолирана доколку и помогне на Русија

А1он
Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан ја предупреди Кина дека ќе биде изолирана доколку ја поддржи Русија во нејзината агресија против Украина. Тој му
Свет

Саливан: Нападот може да почне во следните часови или денови и ќе биде екстремно насилен

А1он
Американските власти наведуваат дека потезите на Москва на теренот се во согласност со подготовките за инвазијата на Украина, пишува Си-Ен-Ен. Советникот за национална безбедност на
Свет

Саливан: Пресвртница за САД и Израел во однос на безбедноста

А1он
САД и Израел се на „пресвртница“ за различни безбедносни прашања и треба да развијат заедничка стратегија, изјави Џејк Саливан, советник за национална безбедност во кабинетот