Свет

(ВИДЕО) Зеленски: Се уште сум тука, нема да го оставиме оружјето

А1он
Украинскиот претседател Зеленски утрово објави уште едно видео од центарот на Киев. Не вірте фейкам. pic.twitter.com/wiLqmCuz1p — Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 26, 2022 „Има многу
Свет

Франција ќе распореди воен персонал како дел од силите на НАТО во Романија

А1он
Франција ќе распореди 500 луѓе, воен персонал како дел од силите на НАТО во Романија откако Русија ја нападна соседна Украина, изјави началникот на Генералштабот
Свет

Претседателскиот советник вели дека Украина ќе постави услови во какви било преговори со Русија

А1он
Висок советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски објави порака, два дена по почетокот на руската инвазија. „Не мислам дека по ова што се случува сега,
Свет

Украинско МВР со предупредување до цивилите во Киев дека се водат улични борби

А1он
Украинското Министерство за внатрешни работи ги предупреди цивилите во Киев дека во главниот град се водат улични борби. Министерството на Фејсбук објави дека на улиците
Свет

Алексеј Данилов: Ситуацијата во Киев е под контрола на украинските вооружени сили

А1он
Секретарот на украинскиот Советот за национална безбедност и одбрана, Алексеј Данилов утрово изјави дека ситуацијата во Киев е под контрола на Вооружените сили на Украина.
Свет

Залужни: Украинската армија собори руски воен транспортен авион „Ил-76“ со падобранци во него

А1он
Украинските вооружени сили синоќа соопштија дека собориле руски воен транспортен авион „Иљушин Ил-76“, јави ДПА. Во авионот имало руски падобранци, соопшти на Твитер началникот на
Свет

Варшава, Прага и Софија од полноќ го затворија воздушниот простор за руските авиокомпании

А1он
Полска, Чешка и Бугарија вчера соопштија дека од денеска го затвораат својот воздушен простор за руските авиокомпании како одговор на руската инвазија на Украина. „Забраната
Свет

Сателитски снимки покажуваат огромна колона луѓе кои бегаат од Украина

А1он
Нови сателитски снимки покажуваат огромен сообраќаен метеж додека илјадници луѓе се обидуваат да ја напуштат Украина и да преминат во Романија. Maxar Technologies вели дека
Свет

Унгарија се понуди за домаќин на преговорите меѓу Русија и Украина

А1он
Унгарија се понуди да биде домаќин на руско-украинските мировни преговори. Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто предлогот им го дал на рускиот колега Сергеј Лавров