Украинското знаме подигнато во Херсон, градот окупиран од Русија

Од:

Градоначалникот на украинскиот град Херсон, окупиран од Русија, Ихор Колихајев, објави фотографии од долго украинско знаме поставено на ѕидот на градското собрание.

Руските сили обично се стационирани во градското собрание, но се чини дека не интервенирале, јави Си-Ен-Ен.

На фотографиите се гледаат работници на кран како го поставуваат новото знаме.

– Ноќта кога беше гранатиран градскиот совет, жицата на која се наоѓаше нашето национално знаме беше оштетена. Денеска најдовме начин да ја замениме. Имајте убав ден, мој граду-херој, додаде Колихајев.

Херсон, клучен пристанишен град на Црното Море, во јужна Украина, беше заземен од руските сили на 2 март, по неколкудневно силно бомбардирање и гранатирање.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија